Бензоат натрію для виробництва пресервів, сидру, продовження терміну придатності ковбас.
Бензоат натрію, інакше званий Бензойнокислий натрій, або харчова добавка E-211, є сіллю натрію і бензойної кислоти. Має вигляд білого гранульованого порошку, без запаху (або з легким ароматом бензальдегіду) і смаку. Добре розчиняється у воді, не втрачає своїх властивостей при кип'ятінні.
Найпростіший спосіб отримання солі – реакцією нейтралізації відповідної кислоти гідроксидом натрію (їдкий натр). Бензоат натрію відомий з 1875 року, коли був вперше отриманий під час спроб відкрити недорогий спосіб виділення рідкісної в той час саліцилової кислоти.
Сфери застосування Бензоату Натрію ТМ Клебріг
Виробництво бетону. Бензойнокислий натрій ефективний для уповільнення та запобігання корозійних процесів арматурних стрижнів і сіток в бетонних конструкціях. Для отримання інгібують корозію якостей бензоат додається в бетонну суміш у співвідношенні 6-8%. При цьому бензойнонатрієва сіль захищає від іржавіння не тільки сталь і чавун, але також кольорові метали – мідь, латунь, алюміній.
Виробництво піротехніки. Використовується у феєрверках, салютах для забезпечення звучної бавовни. Характерний писк при зльоті ракети виробляється саме завдяки присутності бензойнокислого натрію.
Автомобілі і дизель. Додають охолоджуючу воду для захисту радіаторів від перегріву. Співвідношення: 1,5% бензойнокислого натрію і 0,1% нітриту натрію.
Хімпром. Служить інгібітором у розчині етиленгліколю для регулювання температури замерзання. Зокрема, при вмісті 5% бензоату і 0,3% нітриту натрію розчин етиленгліколю 25%-ий отримує температуру замерзання як у 27%-го.
Харчова промисловість
Бензоат натрію не тільки найпоширеніший консервант, ця добавка відмінно справляється із завданням посилення кольору в продукти з риби, м'яса, в газованих напоях, соусах, маргарині, випічці, цукерках і десертах з добавками з фруктів і ягід, різних пресервах.
У ролі харчової добавки комбінується з іншими аналогічними речовинами, наприклад, у молочній продукції поєднується з сорбатами калію, разом з яким успішно пригнічує молочнокислі бактерії, проявляючи посилені консервуючі властивості. Бензоат натрію також додається в продукти для схуднення і дитяче харчування.
Виробництво рибних пресервів. Входить до складу консервуючої солоно-оцтово-масляної заливки. При цьому виходить бактерицидний маринад з відмінними смаковими якостями, прозорий і незаплямований. Маринад може виготовлятися холодним і гарячим способом. Бензоат натрію захищає вироби від розвитку цвілі і бактерій, які здатні переносити підвищену температуру або зберігати життєздатність у кислому середовищі. Для цього рекомендується додавати бензойнокислий натрій і сорбат калію у співвідношенні 1:1 (у перерахунку на відповідні кислоти).
Обробка ковбас. У прагненні продовжити термін придатності ковбасних виробів проводиться їх поверхнева обробка 10-20%-им розчином бензоату натрію, можливо з додаванням сорбату калію. Зазвичай ковбаси обробляють через день-два після дозрівання – їх обмазують або розчин розпилюють над продукцією, використовується і занурювальний спосіб (час занурення в розчин – всього декілька секунд). Аналогічний ефект досягається при замочуванні ковбасної оболонки в такому ж розчині протягом 10-20 хв. При цьому упаковка ковбас може мати різний склад і походження – натуральна, білкова, синтетична (віскозна або з армуванням).
Виробництво сидру. При приготуванні сидрів бензойнокислый натрій виконує роль консерванта. До подібних напоїв відносять зазвичай продукцію, одержувану шляхом зброджування фруктових соків з участю винних дріжджових культур. У результаті виходить красивий відтінок, прозорий, не має осаду, муті, включень. Найбільше бензоат використовується у виробництві так званого яблучного квасу. Рекомендована частка бензоату – не більше 200 мг/л у перерахунку на бензойну кислоту.
Слабоалкогольні та алкогольні напої. Для забезпечення консервуючих властивостей бензойнокислий натрій використовується при виробництві алкоголемістких напоїв, як то: джин-тонік, ром-кола, вермут-ром, горілка-журавлина та інших. А також використовується в різноманітних коктейлях з участю алкоголю, в тому числі газованих і на винній основі. Наприклад, у коктейлі з додаванням винних матеріалів рекомендується не менше 15% останніх, що має забезпечувати в перерахунку на концентрацію чистого вина не менше 2%.
Зазвичай бензоат натрію додається після пастеризації, у відповідності з технологічним процесом. При цьому чим кисліший продукт, тим менше потрібно харчової добавки, а підвищення дози консерванту знижує калорійність продукції.
Чому варто придбати Бензоат натрію саме від ТМ "Клебріг"?
- Висока якість продукції.
- Можливість вибору фасування залежності від потреб. У каталозі нашого сайту за посиланням ви можете придбати зручний для вас варіант.
- Гнучка система цін: чим більше одиниць придбаного товару, тим нижче ціна продукту. До того ж, на більшість позицій діють спеціальні акційні пропозиції.
- Наявність сертифіката, в якому можна переглянути всі необхідні дані про продукт.
- Маркування товару та надійність упаковки.
- Можливість відправлення у день замовлення Новою поштою і по середах і п'ятницях Укрпоштою.
- Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктівТартразин дуже популярний водорозчинний барвник у харчовій, косметичній та фармацевтичній галузях промисловості. Він надає продуктам стабільне яскраве жовте забарвлення, а також у поєднанні з іншими барвниками створює низку інших кольорів - від зеленого до коричневого. Найчастіше тартразин використовують у виробництві кондитерських виробів, алкогольних та безалкогольних напоїв, макаронів, молочних виробів, сирів, кетчупів, соусів, драже, морозива, джемів, пюре у концентрації 50-100 мг/кг.Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктів