Амоній вуглекислий - розпушувач бездрожжевої випічки

Амоній вуглекислий
Амоній вуглекислий - амонієва сіль вугільної кислоти (карбонат амонію) хімічна формула (NH4)2CO3, неорганічна речовина, хімічна сполука, що широко застосовується в промисловості та побуті.
Вуглекислий амоній являє собою щільні шматки з кристалів, які легко розбити в порошок. Кристали можуть бути білого кольору, безбарвними, трохи рожевими або сірими. Реактив летючий, має характерний запах аміаку, бо вже за кімнатної температури починає розкладатися, виділяючи NH3 (аміак).
Водорозчинний, розчиняється у спирті та гліцерині, нестійкий при нагріванні, при зіткненні з повітрям, у розчині. Повинен зберігатись у герметичній тарі, в прохолодному сухому приміщенні, бажано захищеному від світла.
При нагріванні понад +60°С хімічний реактив розпадається на аміак, вуглекислий газ та воду.
Сфера застосування
Найчастіше використання вуглекислого амонію ґрунтується на його властивості розкладатися з виділенням газів при нагріванні. Його застосовують як компонент спеціального складу вогнегасників та системах вогнегасіння.
У харчовій промисловості популярний як розпушувач бездрожжевої випічки - пісочне тісто, пряники, бублики, печиво.
Рецепт повітряних кексів
Інгредієнти: 230г борошна, 150г цукру, 130мл кефіру, 100г вершкового масла, 2 яйця, 10г карбонат амонію (розпушувач тіста), 1 ч.л. ванільного цукру, цедра невеликого лимона
1. Яйця розтираємо з цукром, ванільним цукром та сіллю.
2. Додаємо розтоплене масло (не гарячим), кефір та цедру лимона. Все добре перемішуємо.
3. В окремому посуді змішуємо борошно та розпушувач і просіваємо в яєчно-кефірно-масляну суміш. Добре перемішати.
4. Розкладаємо тісто по формах (заповнюючи приблизно на ¾ об’єму)
5. Випікаємо при температурі 180°С до рум’яного кольору, в середньому 30-35 хвилин.
Карбонат амонію також використовують як емульгатор (харчова добавка Е-503), він допомагає створити єдину консистенцію з деяких речовин, які інакше не з'єднати.
У виноробстві та пивоварінні — для прискорення ферментації вина та бродіння пива.
У хімічній промисловості (NH4)2CO3 використовується:
- як сировина у виробництві різних солей амонію, що мають промислове значення;
- для видалення з промислових газів сірководню та сірковмісних речовин.
Реактив затребуваний у медицині для виготовлення нашатирного спирту, сиропів від кашлю, деяких інших фармацевтичних препаратів.
Виступає як стабілізатор барвників у косметичній індустрії.
Питання-відповідь
Питання: Як приготувати розчин для чистки каналів стволів, газової камори, газової трубки, компенсатора та інших частин від наслідків дії порохових газів?
Відповідь: Рецепт розчину для чистки:
- вода – 1 л
- карбонат амонію ((NH4)2CO3) – 200 г
- калій двохромовокислий (хромпік, K2Cr2O7) – 3-5 г.
- Каустична сода: застосування, інструкція та заходи безпекиКаустична сода – універсальний лужний засіб, який використовується у промисловості, побуті та виробничих процесах. Вона ефективно очищує труби, допомагає у миловарінні та застосовується в сільському господарстві. У цій статті ми розглянемо всі способи її використання, безпечні методи застосування та важливі рекомендації.Каустична сода: застосування, інструкція та заходи безпеки
- Лимонна кислота: застосування у харчовій промисловості, побуті та інших сферахЛимонна кислота – універсальний інгредієнт, який широко використовується в харчовій промисловості, косметології, медицині та побуті. Дізнайтеся, як вона допомагає зберігати продукти, очищати поверхні та покращувати якість випічки. У цій статті ми розглянемо її основні властивості та ефективне застосування.Лимонна кислота: застосування у харчовій промисловості, побуті та інших сферах