Натрій оцтовокислий 3-водний. Хімічна грілка з натрію ацетату.
Натрій оцтовокислий 3-водний. Речовина складається з окремих прозорих лусочок, які легко вбирають у себе вологу і розпливаються. У сухому повітрі навпаки відбувається втрата кристалізаційної води - вивітрювання.
Формула: СH3COONa ∙ 3H2O
Як отримують
Реагент зустрічається у природі в соку деяких плодів, ще є продуктом життєдіяльності деяких мікроорганізмів.
Натрій оцтовокислий 3-водний одержують взаємодією оцтової кислоти або її ефірів із сполуками натрію: карбонатом, гідрокарбонатом, гідроксидом.
Всі ці процеси супроводжуються бурхливим газоутворенням і спінюванням реакційної суміші, як побічний продукт виділяється вуглекислий газ. Також, цю сіль можна одержати перегонкою деревини у присутності карбонату натрію.
Сфера застосування
- в біотехнології, для культивування мікроорганізмів, а також як один з компонентів буферних розчинів;
- у будівництві, як гідрофобізуюче просочення для бетону;
- для виробництва анілінових барвників та миючих засобів;
- у хімічній промисловості, як сировина для оцтового ангідриду, ацетилхлориду, вінілацетату, ацетатів міді та інших металів, а також як каталізатор.
- для фарбування тканин, дублення шкір та зняття статичної електрики з бавовняної сировини — у текстильній та шкіряній промисловості;
- як консервант та речовина, що надає чіпсам та іншим снекам смак солі та оцту - харчова добавка Е262;
- для виробництва хімічних грілок. Перенасичений розчин натрію оцтовокислого 3-водного виділяє тепло при кристалізації. Цей процес оборотний, тому така грілка є багаторазовою, на відміну багатьох інших типів «теплових пакетів».
Хімічна грілка з натрію ацетату
500г натрію ацетату пересипати в вогнестійку ємність (каструлю), та поставити на малий вогонь, де речовина почне танути. Суміш необхідно помішувати дерев’яною ложкою. Як тільки речовина перетвориться в рідину – зняти з вогню та дати охолонути.
Тим часом приготуємо ємність для грілки. Можна взяти пластиковий пакет з під крапельниці чи пластикову пляшку. Ми візьмемо пляшку та злегка спресуємо щоб вона була не округлою, а плоскою. Переливаємо рідину в пляшку, та додаємо заколку хлопушку, вона слугуватиме активатором хімічного процесу. Щільно закручуємо пляшку і все, наша грілка готова. Щоб вона почала діяти потрібно через пляшку клацнути заколкою, це запустить процес. Дана грілка нагрівається до 60℃ та діє протягом 5-6 годин.
Щоб знову використати дану грілку необхідно її знову розтопити (пляшку підігріти в воді).
Натрій ацетат в органічному синтезі
Діазоамінобензен
Реагенти:
- анілін – 4,6 мл
- натрію нітрит – 1,75 г
- кислота соляна 2 Н – 30 мл
- натрію ацетат – 12,5 г
- папір йодокрохмальний
- спирт етиловий
Обладнання:
- склянка 200 мл
- склянка 100 мл (2 шт)
- термометр
- баня льодяна
- мішалка магнітна
- колба Бунзена
- воронка Бюхнера або фільтр Шотта
При додаванні нітриту натрію до первинного ароматичного аміну в кількості вдвічі меншій, ніж потрібно для повного діазотування, сіль діазонію, що утворюється, потім реагує з вільним аміном, який залишається в розчині: відбувається атака діазогрупи за найбільш нуклеоклеофільним положенням первинного аміну – атомом Нітрогену аміногрупи – з утворенням сполуки класу діазоамінобензенів (триазенів).
У стакані місткістю 200 мл розчиняємо 4,6 мл аніліну в 30 мл 2 Н соляної кислоти. Розчин охолоджуємо льодяною водою, додаємо безпосередньо до розчину 25 г льоду; після чого при постійному перемішуванні доливаємо розчин 1,75 г нітриту натрію в невеликій кількості води. Температура розчину не має підніматися вище 5 °С.
Після закінчення реакції, що визначаємо за допомогою йодокрохмальної проби, реакційну суміш залишаємо в льодяній бані на 10-15 хв, а потім додаємо зазделегідь приготовлений розчин 12,5 г ацетату натрію в 50 мл води.
Осад, що випав, відфільтровуємо, промиваємо на фільтрі водою. Перекристалізовуємо з етилового спирту.
Отримуємо 4,6 г (90 %) продукту у вигляді дрібних помаранчевих кристалів із температурою плавлення 98 °С.
Заходи безпеки під час роботи
Реагент має подразнюючий вплив на слизові оболонки та шкіру. При роботі з ним достатньо використовувати маску та рукавички. Працювати з речовиною рекомендують в приміщенні з вентиляцією.
- Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктівТартразин дуже популярний водорозчинний барвник у харчовій, косметичній та фармацевтичній галузях промисловості. Він надає продуктам стабільне яскраве жовте забарвлення, а також у поєднанні з іншими барвниками створює низку інших кольорів - від зеленого до коричневого. Найчастіше тартразин використовують у виробництві кондитерських виробів, алкогольних та безалкогольних напоїв, макаронів, молочних виробів, сирів, кетчупів, соусів, драже, морозива, джемів, пюре у концентрації 50-100 мг/кг.Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктів