Застосування Гексаметафосфату натрію.
Гексаметафосфат натрію є склоподібним прозорим або білим порошком. Відрізняється гарною розчинністю у воді та здатністю утворювати розчинні комплекси з кальцієм, магнієм, барієм та іншими металами. Не горить, не вибухає, не отруйний. Він гігроскопічний - на повітрі розпливається і гідратується, перетворюючись спочатку на пірофосфат, а потім на ортофосфат натрію.
Це найбільш концентрований фосфат з промислово фосфатів, що випускаються. Має хороші адсорбційні та диспергуючі властивості.
Щільність 2,48 г/см3. Температура плавлення 408°С.
Хімічна формула: Na6P6O18.
Гексаметафосфат натрію одержують зневодненням або плавленням мононатрійфосфату в муфельних печах зі швидким охолодженням розплаву.
Гексаметафосфат натрію широко використовується у промислових системах пом'якшення води. Утворює стійкі комплекси за більш короткий час і за нижчих температур (20-40 °C), ніж триполіфосфат натрію та інші фосфати. До переваг так само відноситься більш низька злежуваність при зберіганні, антикорозійні властивості, здатність зниження залізно-окисного та мідного накипутворення на внутрішніх поверхнях нагрівання котлів.
Застосування Гексаметафосфату натрію дозволяє збільшити термін служби трубопроводів та фільтрів завдяки його антикорозійним властивостям.
Крім того, гексаметафосфат натрію технічний широко застосовується:
- у хімічній промисловості, як інгібітор солей, як компонент миючих засобів (наприклад, Калгон);
- у текстильній промисловості, для попередження утворення на тканинах кальцієвих солей;
- у нафтовій промисловості, у технологічних процесах буріння свердловин при фільтрації пульп та розчинів;
- у целюлозно-паперовій промисловості, він бере участь у різноманітних технологічних процесах виробництва паперу
- Виробництво товарів побуту. Використовують при виробництві паперу в целюлозно-паперовій індустрії. В зубних пастах – для зменшення зубного нальоту та каменю, захисту від впливу кислот. Як компонент у миючих засобах для видалення накипу та пральні засоби.
- Танін. Харчова добавка Е 181Танін застосовують у промисловості як барвник для текстилю, а також у виробництві фарб (ферумгалатні чорнила). У харчовій промисловості - для освітлення вина, пива, фруктових соків, як антиоксидант та коагулянт. У фармацевтиці - для виробництва в'яжучих і протизапальних засобівТанін. Харчова добавка Е 181