Карбонат барію. Сфери застосування.
Карбонат барію, барій карбонат — неорганічна сполука, барієва сіль ряду карбонатів складу BaCO3. За звичайних умов є білими, малорозчинними у воді кристалами.
У природі сполука поширена у вигляді мінералів вітериту (BaCO3) й альстоніту (BaCO3·CaCO3, із домішками SrCO3)
Карбонат барію може існувати у трьох модифікаціях: ромбічній BaCO3 (стійка до 811 °C), гексагональній формі (стійка у проміжку 811—982 °C) та кубічній формі (від 912 °C і до температури плавління)
При нагрівання карбонату утворюється оксид барію (реакція підсилюється наявністю слідів води). Ці дві сполуки розчиняються одна в одній за підвищених температур (наприклад, при 1000°C розчиняється 10 мол.% оксиду в карбонаті і 5 мол.% карбонату в оксиді).
У воді BaCO3 майже не розчиняється. Часткове розчинення можливе при насиченні води вуглекислим газом (процес відбувається за рахунок утворення розчинного гідрокарбонату).
Сфери застосування:
Значна кількість карбонату барію йде на виробництво скла: його додавання надає склу міцність, збільшує густину і вагу, заломлення світла, а також поглинає рентгенівське випромінювання. BaCO3 додається до цегли і бетонів, щоб зменшити вивітрювання і збільшити опір матеріалу до дії сульфатів у воді (з якими він утворює нарозчинні сполуки).
Карбонат барію дрібної фракції застосовується для отримання фериту барію — промислово важливого магнітного матеріалу. А продукт реакції карбонату з оксидом титану TiO2, титанат барію, є фероелектриком із надвисокою діелектричною проникністю.
У фотографічній справі карбонат барію є реагентом для отримання сульфату барію, що зумовлює появу білих кольорів.
В хімічній галузі
- калібрування калориметрів
- для очищення розчинів перед титруванням бору
- для виявлення гідроксил-іонів лугу методом титрування
Добавка при виготовленні цегли в будівельній промисловості (робить цеглу міцнішою і акуратнішою зовні, перешкоджає виступу солей на поверхні цегли)
Карбонат барію високотоксичний. Викликає запальні захворювання головного мозку. При вдиханні пилу можливе запалення легенів та бронхів. При попаданні
в травний тракт можливі гострі та хронічні отруєння. При гострому отруєнні - нудота, відчуття печіння в стравоході, коліки, паралічі, розлад зору.
- Танін. Харчова добавка Е 181Танін застосовують у промисловості як барвник для текстилю, а також у виробництві фарб (ферумгалатні чорнила). У харчовій промисловості - для освітлення вина, пива, фруктових соків, як антиоксидант та коагулянт. У фармацевтиці - для виробництва в'яжучих і протизапальних засобівТанін. Харчова добавка Е 181