Уротропін. Сухе пальне в домашніх умовах.

Гексаметилентетрамін (метенамін, уротропін, гексамін, формін, аміноформ) — являє собою гетероциклічну органічну сполуку з формулою C6H12N4, (CH2)6N4. Безбарвні кристали або білий кристалічний порошок без запаху, пекучого і солодкого, а потім гіркуватого смаку. При нагріванні сублімується. Водні розчини мають лужну реакцію. Утворює солі з кислотами. Легкорозчинний у воді та спирті, розчинний у хлороформі.
Формула: С6H12N4
Молярна маса: 140,186 г/моль
Густина: 1,33г/см3 (при 20 °C)
Розчинність (вода): 85,3 г/100мл
Біла кристалічна речовина із запахом, солодка на смак, сублімується при 270 °C. Гігроскопічний. Розчин уротропіну у воді має лужну реакцію. Уротропін кристалізується з етанолу у вигляді безбарвних блискучих ромбоедрів, у вакуумі виганяється майже без розкладання, у воді розчиняється з виділенням тепла та з утворенням гекса-гідрату (CH2)6N4∙6H2O. У теплій воді уротропін менш розчинний, ніж у холодній, а в етиловому спирті, навпаки, уротропін більше розчинний у гарячому, ніж у холодному.
Добування
Взаємодією розчину формальдегіду з амоніаком:
Сумарно:
Ідентифікація:
Запах формальдегіду після кислотного гідролізу:
При наступному додаванні натрію гідроксиду виділяється амоніак:
Випробування на чистоту
Параформ і солі амонію визначають нагріванням з розчином калію тетрайодомеркурату лужним (реактивом Несслера) – не повинні з’являтися жовте забарвлення або каламуть:
Кількісне визначення
- Зворотна ацидиметрія-основне зворотне титрування, індикатор – метиловий червоний, s = 1/2:
- Ацидиметрія, пряме титрування, індикатор змішаний – метиловий оранжевий і метиленовий синій, s = 1: (CH2)6N4 + HCl →(CH2)6N4∙HCl
- Йодохлорометрія, зворотне титрування, індикатор – крохмаль, s = 1/2:
(CH2)6N4 + 2ICl (надл.) → (CH2)6N4∙2ICl¯
ICl + KI → I2 + KCl
I2 + 2Na2S2O3 → 2NaI + Na2S4O6
- Аргентометрія, зворотне титрування за методом Фольгарда, індикатор – феруму (ІІІ) амонію сульфат, s = 2/3:
2(CH2)6N4 + 3AgNO3(надл.) → 2(CH2)6N4∙3AgNO3¯
AgNO3 + NH4SCN → AgSCN¯+ NH4NO3
3NH4SCN + Fe(NH4)(SO4)2 →Fe(SCN)3 + 2(NH4)2SO4
Сфери застосування:
Пальне
- застосовується як паливо для приготування (розігрівання) їжі, для розпалювання та прожарювання печей, прогрівання льохів, гаражів та ін. (В якості «сухого спирту» також може використовуватися метальдегід)
Будівництво
- як затверджувач для смоли та пластику
- у касеті прискорювача вулканізації гуми (прискорювач H) та текстильно-протиусадкового засобу
Піротехніка
- уротропін використовується для виробництва вибухових речовин (гексогену та гексаметилентрипероксиддіаміну)
Текстильна промисловість
- в якості протиусадкової текстильної обробки, відбілювачів з хлориту натрію та буфера гідроізоляційних засобів CR
- як фіксатор фарби та при збереженні шкіри (шкір)
Уротропін може абсорбуватися шкірою з розчинів, при цьому у деяких людей він викликає подразнення шкіри, що нагадує алергію.
Сухе пальне в домашніх умовах
- Емальовану каструлю, місткістю не більш як 5 літрів ставимо у таз з холодною водою
- вливаємо у місткість 100г формаліну
- тоненькою цівкою, порційно додаємо до формаліну 1л аміаку
- перемішуємо інгредієнти, закриваємо кришкою та залишаємо у спокої на добу
- процедуру слід проводити на відкритому повітрі. Хімічна реакція, що проходить при змішуванні, виділяє отруйні пари
- через добу вміст каструлі упарити на водяній бані до отримання кристалів. Речовина, яка утворилась і є той самий уротропін. Його можна застосовувати в порошкоподібному вигляді або розтерти з парафіном і сформувати таблетки
Виготовлене паливо в домашніх умовах рекомендується зберігати в упакованому вигляді в місцях недоступних для дітей, далеко від відкритого вогню. Температура в приміщенні не повинна перевищувати +15°C.
- Каустична сода: застосування, інструкція та заходи безпекиКаустична сода – універсальний лужний засіб, який використовується у промисловості, побуті та виробничих процесах. Вона ефективно очищує труби, допомагає у миловарінні та застосовується в сільському господарстві. У цій статті ми розглянемо всі способи її використання, безпечні методи застосування та важливі рекомендації.Каустична сода: застосування, інструкція та заходи безпеки
- Лимонна кислота: застосування у харчовій промисловості, побуті та інших сферахЛимонна кислота – універсальний інгредієнт, який широко використовується в харчовій промисловості, косметології, медицині та побуті. Дізнайтеся, як вона допомагає зберігати продукти, очищати поверхні та покращувати якість випічки. У цій статті ми розглянемо її основні властивості та ефективне застосування.Лимонна кислота: застосування у харчовій промисловості, побуті та інших сферах