Щавлева кислота у бджільництві. Корисний засіб у побуті.
Щавлева кислота
Хімічні властивості та виробництво. Кислота має вигляд білого кристалічного порошку, частково розчинної у воді, а також не повністю – в спиртах. Не утворює розчинів з іншими органічними розчинниками. Солі щавлевої кислоти називають оксалатами. Зустрічається в живій природі в рослинах у вигляді безпосередньо кислоти або її солей, складних ефірів калію або кальцію. Інша назва – етандиова кислота, і навіть «цукрова сіль».
Застосування
Головний напрямок використання – у складі чистячих і миючих речовин, як в побуті, так і на виробництві. У промисловості застосовується у синтезі барвників, наприклад, для текстилю, а також чорнила, піротехніки, пластмас.
У шкіряному виробництві (протрава), мікроскопії та косметиці (відбілюючий компонент), сільському господарстві (інсектицид).
Лабораторне застосування засноване на включенні в процес синтезу хлороводню і йодоводорода. Оксалати – реагенти в аналітичній та органічної хімії, з їх допомогою також осаджують рідкоземельні метали і борються з іржею. З допомогою щавлевой кислоти можна отримати вугільну, з участю перманганату калію.
Увага! Наша щавлева кислота – технічна, тому не підлягає застосуванню в медичних і харчових цілях! При роботі з нею слід дотримуватися техніку безпеки, щавлева є однією з сильних органічних кислот, хоч і сама найпростіша з карбонових.
У бджільництві
Спеціально приготовлений розчин Щавлевої кислоти використовують для обробки міжрамочного простору вуликів. Це необхідно для дезінфекції, позбавлення від паразитів (специфічного кліщика), профілактики появи цвілі, збудників захворювань. Використовується 2%-ний розчин щавлевої кислоти.
Для приготування потрібні:
• тепла вода, кип'ячена – 1л
• порошок щавлевої кислоти – 20г
Витрата: 5-10мл розчину на кожен міжрамковий простір. Періодичність обробок: тричі навесні, з інтервалом через тиждень, а також восени, коли мед зібраний, а температура не нижче +15C.
Ще варіанти використання у бджільництві:
Рецепт 1
• вода – 0,5 склянки
• цукор – 100г
• щавлева кислота – 7г
Отриманим розчином одноразово обробляється міжрамковий простір з розрахунку 5мл на весь вулик.
Рецепт 2
• попередньо приготовлений цукровий сироп 20%-ной концентрації;
• щавлева кислота до концентрації в 3,7%.
Цим розчином обробка вуликів також проводиться одноразово.
Також Щавлеву кислоту змішують з Гліцерином в пропорції 1 до 2 (10 грам Щавлевої к-ти : 20 грам Гліцерину).
В побуті
Щавлевая кислота – сильний окисник і відмінно справляється з прочисткою труб. Достатньо на 1л води додати ложку кристалічної кислоти і отриманий розчин влити в труби, щоб ефективно впоратися з забрудненнями та іржею.
У подібний розчин також поміщають металеві сітки фільтрів води. Через добу витримки і невеликий чищення щіткою від пластівців іржі сітка знову готова до експлуатації.
Очищення алюмінієвого посуду з допомогою щавлевой кислоти відбувається в лічені хвилини. Склад у співвідношенні 1:1 (вода і кислота) наноситься на поверхні і чиститься, після чого залишки слід змити.
Під час ремонтних робіт будинку часто доводиться стикатися з такою необхідністю, як перед фарбуванням дерев'яних поверхонь деревину необхідно попередньо відбілити. Так витримується технологія якісної довговічною фарбування. Для цього використовується 10%-ний розчин кислоти. Перед обробкою отриманим розчином рекомендується на поверхню нанести гідросульфіт натрію. Для більшого відбілюючого ефекту використовують більш складний кислотний склад з участю щавлевої кислоти:
- сірчана кислота (20 частин);
- щавлевая кислота (15 частин);
- перекис водню (10 частин);
- вода (1000 частин).
Також дерев'яні поверхні і предмети очищаються за допомогою щавлевой кислоти від залишків лаку та забруднень. Для цього потрібно:
- сульфат натрію – 15г
- етиловий спирт – 20мл
- концентрат технічної щавлевой кислоти (20г на 1л води) – 200мл
Поверхню протерти протягом 5-10 хвилин.
Особливий напрямок використання – видалення іржі. Причому з будь-яких поверхонь, в першу чергу, з текстилю. В самому активному розчині використовуються:
- щавлевая кислота – 20г
- поташ – 60г
- вода – 500р
Всі інгредієнти перемішуються і підігріваються до 70 ºC. Оброблена і очищена поверхня рясно промивається водою. Такий розчин можна використовувати для очищення раковин, унітазів, ванн, кахлю, інших видів плитки. А також для виведення чорнила, фарби.
Накип знімається простим розчином: чайну ложку порошку на 1л води.
Інші сфери застосування
Реставрація предметів. З допомогою технічної щавлевой кислоти можна відчистити мідні, цинкові, залізні вироби або їх частини. Досить на 20-30 хвилин опустити їх в розчин, приготований з 50г порошку кислоти на 1л теплої води. Після чого ще добу потримати предмети у вже холодної розчині.
Пом'якшення води. Рослини страждають від поливу жорсткою водою, тому дбайливі господарі намагаються позбавитися від солей кальцію і магнію в поливної воді. Для їх осадження в 1л води додають 10г щавлевой кислоти. Через добу всі шкідливі солі опиняться на дні, а очищену воду можна перелити в інший посуд і використовувати для рослин.
Авто. Власники авто і працівники станцій техобслуговування ефективно використовують розчин щавлевой кислоти різної концентрації для очищення від іржі та інших забруднень: дисків, гальмівних колодок та ін.
Сільське господарство. Обробка садових культур допомагає захистити їх від нападів шкідників і патогенів. Обприскування рослин проводиться дуже слабким розчином – всього 0,001%. На 1л такого розчину рекомендується додати 2 чайні ложки аміаку, після чого цю суміш розвести ще 9-ю літрами води. Виходить розчин оксалату амонію, придатний для обробки рослин протягом всього сезону, з інтервалом в два тижні. Склад сумісний практично зі всіма іншими засобами обробки і добривами, крім тих, що містять кальцій. Застосовувати розчин слід з обережністю, не тільки у відношенні власної безпеки, але і щоб не вплинути на кількість дощових черв'яків у грунті, присутність яких також важливо для рослин.
Інше. Універсальний засіб для чищення багатьох поверхонь і типів забруднень – це 5%-ний розчин. Готується з 100г щавлевой кислоти і 2л води. Обробки, вимочування, протирання – використовувати в залежності від предметів і ступеня забрудненості.
- Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктівТартразин дуже популярний водорозчинний барвник у харчовій, косметичній та фармацевтичній галузях промисловості. Він надає продуктам стабільне яскраве жовте забарвлення, а також у поєднанні з іншими барвниками створює низку інших кольорів - від зеленого до коричневого. Найчастіше тартразин використовують у виробництві кондитерських виробів, алкогольних та безалкогольних напоїв, макаронів, молочних виробів, сирів, кетчупів, соусів, драже, морозива, джемів, пюре у концентрації 50-100 мг/кг.Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктів