Продавець Клебріг - Гіпермаркет хімічної продукції розвиває свій бізнес на Prom.ua 12 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
9665 відгуків
Клебріг - Гіпермаркет хімічної продукції
+380 (67) 117-89-00
+380 (99) 117-89-00
+380 (63) 117-89-00
+380 (67) 117-87-77Оптовий відділ
Додати відгук

Хлороформ. Розчинник

Хлороформ. Розчинник

Хлороформ (трихлорметан) - безбарвна прозора важка рухлива летка рідина з характерним запахом і солодким пекучим смаком. Пари хлороформу не займаються. Малорозчинний у воді, змішується у всіх співвідношеннях з безводним спиртом, ефіром, бензином і багатьма ефірними і жирними оліями, не змішується з гліцерином. Слабко розчиняється у воді. Не змішується з водою, тому хлороформ використовують як екстракційний розчинник. Густина за нормальних умов становить 1,489 г/см3. Під впливом світла, повітря, вологи i температури хлороформ поступово розкладається. При цьому можуть утворюватися фосген, дихлорметан, мурашина та хлоридна кислоти, чадний і вуглекислий газ. Зберігають хлороформ у добре закупорених склянках із темного скла у прохолодному місці.

Хлороформ широко застосовується в хімічній промисловості та хімічних лабораторіях як розчинник. Раніше його застосовували в медицині для наркозу. Тепер хлороформ у суміші з іншими лікарськими препаратами використовують для розтирань. Більше 90% хлороформу використовується для виробництва фреонів і фторопластів. В невеликих кількостях він застосовується як розчинник у фармацевтичній промисловості для екстракції природних біологічно активних речовин, а також для фумігації ґрунтів і як реактив органічного синтезу. Смертельна доза 50-70 г.

Добувають хлороформ електролізом натрію хлориду в присутності спирту або ацетону:

При зберіганні може окиснюватися:


Для перетворення токсичних продуктів реакції окиснення в нетоксичні до хлороформу додають спирт етиловий (0,6–1 %):

 

Застосування

Хімічна промисловість

  • як розчинник, елюент у хроматографії, розчинник для екстракції
  • у рідинній адсорбційній хроматографії хлороформ використовується для розділення вуглеводнів, спиртів, естерів, вуглеводів та гетероциклічних сполук
  • застосовується для отримання фреону-22 (холодоагенту): CHCl3 + HgO +2HF → CHClF2(Фреон-22) + HgCl2 + H2O
  • у виробництві пестицидів, гуми, cмоли, воску входить до складу вогнегасних засобів

Фармацевтика

  • Зовнішньо для розтирань при невралгіях, міозитах.
  • Іноді призначають перорально при блювоті, гикавці, гастралгіях.
  • Для лабораторних робіт і як консервант.

Біологія та ветеринарія

  • для освітлення вірусів рослин використовують хлороформ або суміш хлороформу з бутанолом з розрахунку 1 об’єм розчинника на 7 об’ємів первинної суспензії
  • для наркозу мишей, хом’яків, мурчаків, тхорів, курей, кроликів та собак використовують ефір і хлороформ, для щурів та котів – ефір (тому що вони погано переносять хлороформ). Техніка введення наркотизуючих речовин полягає в інгаляції в замкненому просторі, або ж у безпосередньому використанні змоченого ватно-марлевого тампона поблизу носової чи ротової порожнини
  • у методі евтаназії тварин за допомогою інгаляційного наркозу ефіром, хлороформом, який здійснюють або в скляній посудині, або в спеціальній камері з кімнатною температурою

Лікарські та парфумерно-косметичні засоби для роботи з якими використовують хлороформ

  • антипірин (болезаспокійливий, жарознижувальний і протизапальний засіб. При місцевому застосуванні (10-20% розчини) виявляє деяку кровоспинну дію (носова, паренхіматозна кровотечі))

  • диетиламід нікотинової кислоти (25% водний розчин діетиламіду нікотинової кислоти – кордіамін, що є стимулятором нервової системи; аналептиком)

  • для кількісного визначення атропіну сульфату (алкаліметрія у спирто-хлороформному середовищі (для екстрагування сильної основи))

  • тропацин (холінолітичний, протипаркінсонічний засіб)

  • кокаїну гідрохлорид (психостимулятор, знеболювальний засіб)

  • солі хініну (протималярійні засоби. Стимулюють мускулатуру матки (хініну сульфат і хініну гідрохлорид))

  • для кількісного визначення кодеїну фосфату (кодеїн у вигляді основи та фосфату застосовують внутрішньо по 0,01-0,02 г як протикашльові засоби)

  • кофеїн, кофеїн-бензоат натрію (стимулятор центральної нервової системи)

Випробування на чистоту хлороформу

Вільний хлор. Водний екстракт не повинен забарвлюватися в синій колір від додавання розчинів калію йодиду та крохмалю:
Cl2 + 2KI →I2 + 2KCl
Альдегіди. При збовтуванні хлороформу з водою та лужним розчином калію тетрайодмеркурату обидва шари мають залишатися безбарвними і прозорими:


Вміст етилового спирту кількісно визначають окисненням його калію дихроматом, надлишок якого встановлюють йодометрично, індикатор – крохмаль, s = 3/2:

Ідентифікація хлороформу

Реакція розкладу хлороформу зі спиртовим розчином лугу
Реакцію проводять при нагріванні з подальшим підкисленням розчину сумішшю HNO3+AgNO3, що приводить до помутніння розчину або утворення білого осаду аргентум хлориду:

CHCl3 + 4NaOH = HCOONa + 3NaCl + 2H2O
NaCl + AgNO3 = AgCl↓ + NaNO3

Реакція є малочутливою, неспецифічною, її використовують для підтвердження відсутності хлороформу і інших хлоровуглеводнів. Таку реакцію дають хлороформ, хлоральгідрат, метиленхлорид, дихлороетан, тетрахлорометан, інші хлоровмісні вуглеводні. Реакція має судово-хімічне значення, якщо буде негативний результат.

Виконання реакції

Перед виконанням реакції потрібно обов’язково перевірити наявність хлорид-іонів в пробі і в реактивах. До 1 – 2 мл дистиляту в пробірку вносять 0,5 – 1 мл 10% розчину натрій гідроксиду. Пробірку обережно нагрівають на полум’ї газового пальника впродовж 2 - 3 хв. Після охолодження розчин підкислюють 10% розчином нітратної кислоти до рН 1 - 2. До розчину додають 0,2 ‒ 0,3 мл 0,1 М розчину аргентум нітрату. Утворення білого осаду аргентум хлориду вказує на наявність хлорорганічних речовин.

Реакція Фуджівари

Виконання реакції

До 2 мл дистиляту, який містить хлороформ додають 0,5 – 1 мл піридину і 2 мл 10% розчину натрій гідроксиду. Суміш перемішують і нагрівають на водяній бані 2 ‒3 хв. При взаємодії хлороформу з піридином в лужному середовищі спочатку утворюється сіль алкілпіридинію:

Далі піридиновий цикл розкривається і утворюється глутаконовий альдегід, що має червонувате забарвлення:

Реакція з лужним розчином купрум (ІІ) сульфату

До розчину, що містить перегнані галогеновуглеводні, додають розчин лугу до лужної реакції і декілька крапель купрум(ІІ) сульфату. Суміш обережно нагрівають на водяній бані – утворюється жовтий осад купрум(ІІ) гідроксиду, який перетворюється на цегляно-червоний осад купрум(І) оксиду Cu2O.

Як було зазначено вище, при нагріванні з розчином лугу NaOH галогеновуглеводні розкладаються з утворенням натрій форміату і натрій хлориду або хлоридної кислоти, наприклад:
CHCl3 + 3NaOH = HCOONa + 3NaCl + H2O

Форміат відновлює купрум(ІІ) до купруму(І), в результаті чого утворюється червонуватий осад купрум(І) оксиду Cu2O:
HCOONa +2Cu(OH)2 = 2Cu(OH)↓ + NaHCO3 + H2O
2CuOH = Cu2O + H2O

Хлоральгідрат частково окиснюється солями Cu(II) до трихлороцтової кислоти, частково розкладається лугом до хлороформу:
CCl3-CH(OH)2 + 2Cu(OH)2 = CCl3COOH + Cu2O + 3H2O

Дану реакцію виконують для підтвердження наявності хлоральгідрату та хлороформу. Тетрахлорометан не утворює форміат при розкладі лугом, тому не дає червоного осаду Cu2O.

Обережно!

Дія на організм

Пара хлороформу легко проникає в організм з повітря, що вдихається. Хлороформ діє на центральну нервову систему, спричинюючи наркоз. Він накопичується в тканинах, багатих на жири. Якщо хлороформ надійшов в організм у великих кількостях, можуть з'явитися дистрофічні зміни у внутрішніх органах, особливо в печінці. При отруєнні хлороформом смерть настає від зупинки дихання.

Метаболізм. Хлороформ, що потрапив в організм, швидко зникає з крові. Через 15 -20 хв. з повітрям, що видихається, у незміненому вигляді виділяється 30 -50 % хлороформу. Протягом години через легені виділяється до 90 % хлороформу, який надійшов до організму. Однак ще й через 8 год. у крові можна виявити незначну кількість хлороформу. Частина хлороформу зазнає біотрансформації. При цьому як метаболіти утворюються карбон (IV) оксид і гідроген хлорид.

 

         

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner