Монокалій фосфат. Рекомендований спосіб застосування.
Калій фосфорнокислий однозаміщений (монокалій фосфат, дигідроортофосфат калію, дигідрофосфат калію) – однозаміщена кисла калієва сіль ортофосфатної кислоти. Біла кристалічна речовина, добре розчиняється у воді. pH (1%-ного розчину) – 4,45-4,52. pKa - 6,86. Застосовується у харчовій, фармацевтичній промисловості, як пом'якшувач води, для приготування буферних розчинів, призначених для розведення фарбників та промивання препаратів крові після фарбування (рН 7,0-7,4), компонент для добрив і рідких миючих засобів.
Монокалій фосфат - високоефективне добриво
Дія добрива
- підвищується врожайність сільськогосподарських культур;
- підвищується холодо- та морозостійкість;
- формується добре розвинута коренева система;
- покращується кущіння;
- послаблюється негативна дія надлишкового азотного живлення;
- нормалізується фотосинтез;
- підвищуються посухостійкість;
- пришвидшує роботу ферментів, за допомогою яких нагромаджуються цукри і синтезується білок;
- підвищується стійкість рослин до ураження грибковими хворобами (борошниста роса та інше).
Монокалій фосфат - це одне з найбільш концентрованих фосфорнокалійних добрив. Вміст калію становить 34 %, фосфату – 52 %. Повністю водорозчинне, має високий рівень засвоєння рослинами. Підвищує врожайність і якість плодів та овочів внаслідок збільшення вмісту цукрів і вітамінів, покращує перезимівлю декоративних дерев та кущів. Використовується в системах крапельного поливу, для підживлення овочевих, плодових, декоративних культур, виноградників на всіх типах ґрунтів і субстратів. Застосування добрива підвищує стійкість рослин до ураження грибковими хворобами. Найефективніше дане калійне добриво проявляє себе на легких дерново-підзолистих ґрунтах Полісся, на осушених торф'яниках, сірих лісових ґрунтах і чорноземах вилужених. Монокалій фосфат не можна змішувати з препаратами, що містять кальцій і магній.
Дефіцит калію:
- посилює дихання рослин;
- знижує інтенсивність фотосинтезу;
- зменшує кількість вуглеводів, що необхідні в процесі росту;
- зменшує утворення насіння;
- призводить до того, що азот не бере участі в процесі метаболізму.
Найбільше калію потребують:
- з овочів - капуста (особливо кольорова), огірки, ревінь, морква, картопля, баштан, баклажани, перець, томати, баклани та інші;
- з плодово-ягідних культур - яблуня, груша, малина, слива, вишня, чорниця, виноград, цитрусові;
- з квітів - калли, гортензії, антуриуми, стрептокарпуси, бровалії, гербери, спатифіліуми.
Ріпак
Ріпак належить до калієлюбних рослин. Калій підвищує стійкість ріпаку до вилягання, ураження хворобами, зимостійкість, збільшує кількість насіння в рослині і масу 1000 насінин.
Соняшник
Калій бере участь у вуглеводному обміні, транспорті води та безпосередній оводненості клітин. Також підвищує посухостійкість соняшнику, допомагає утримати вологу і зменшує її випаровування
Соя
До початку цвітіння соя засвоює калію в 1,5 раз більше ніж азоту і в 1,8 раз більше ніж фосфору. Однак найбільше цього елементу соя споживає в період формування бобів та наливки зерна. Підвищує врожайність та олійність культури.
Цукровий буряк
В зв’язку з нагромадженням значної кількості вуглеводів, цукровий буряк потребує великої кількості калію. Він підвищує гідрофільність плазми і водоутримувальну здатність, що сприяє збереженню оптимального стану структури органоїдів і протопласту в цілому. Вирощування цукрового буряку з достатнім внесенням калійних добрив також забезпечує стійкість рослин до захворювань.
Плодові дерева та кущі
Покращує смакові та товарні властивості плодів, підвищує стійкість плодів і рослин до грибкових і бактеріальних хвороб, покращує вміст цукрів.
Рекомендований спосіб застосування
Витрати поливного розчину у ранні фази розвитку становлять 3-5 літрів на 1 м2 ґрунту, у фазі 5-6 листків для овочевих і квіткових культур – 5-10 л/м2, для дерев і кущів – 10-20 л/м2.
Питання-відповідь
Питання: Інструкція по застосуванню добрива монокалійфосфату для помідорів, огірків, винограду, полуниць та квітів.
Відповідь:
Розсада овочів та квітів
Для підживлення овочевої і квіткової розсади розчин готують з розрахунку 10 г добрива на 10 літрів води. Перший раз підживлюють, коли з’являється 2-3 справжніх листка, другий раз через 10-15 днів після пікірування або висадки у відкритий ґрунт.
Помідори
Для підгодівлі томатів розчин готують з розрахунку 7,5-15 г на 10 літрів. Такою кількістю обробити можна 4-5 кущів. Підливати розчином добрива томати потрібно максимум 2 рази за сезон. Перша підгодівля перед плодоношенням, друга через 15-20 днів після першої обробки. Якщо рослина поливається з інтервалом в 3 тижні, то обов’язково потрібно обприскувати культуру по листу 0,2% розчином.
Огірки
Підживлення огірків варто проводити так, як і томати. Обприскують їх 0,2% розчином, коли огірки починають скручуватися. Калій запобігає формуванню гіркого смаку огірків.
Виноград
Виноград рекомендується підгодовувати навесні, з метою знизити ризик появи борошнистої роси, в кінці серпня і у вересні — для підвищення врожайності і збільшення морозостійкості рослини. Розчином обприскують або поливають лозу, готують його з розрахунку 10 г монофосфату калію на 10 літрів води.
Полуниця
Для підживлення полуниці готують розчин з розрахунку 10-15 г добрива на 10 літрів води. Підгодовують рослини під час цвітіння. Після внесення добрива грядку обов’язково поливають чистою водою.
Кімнатні та садові рослини
Для стимулювання раннього цвітіння садових рослин перший раз їх підживлюють 0,05% розчином монофосфату калію (5 г добрива на 10 л води), після появи 3-4 листки. Розсід - 3-4 л розчину добрива на 1 кв. м. У період активної вегетації поливають 0,07-0,1% розчином (7-10 г добрива на 10 л води). Після дощу обприскують рослини 0,02% розчином, крім ампельних петуній - їх обробляють 0,01% розчином. Кімнатні рослини поливають двічі з інтервалом в 2 тижні 0,1% розчином монофосфату калію, як тільки з’являться бутони, внесення добрива припиняють.
- Танін. Харчова добавка Е 181Танін застосовують у промисловості як барвник для текстилю, а також у виробництві фарб (ферумгалатні чорнила). У харчовій промисловості - для освітлення вина, пива, фруктових соків, як антиоксидант та коагулянт. У фармацевтиці - для виробництва в'яжучих і протизапальних засобівТанін. Харчова добавка Е 181