Продавець ТМ Клебріг - Гіпермаркет хімреактивів розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
8599 відгуків
ТМ Клебріг - Гіпермаркет хімреактивів
+380 (67) 117-89-00
+380 (99) 117-89-00
+380 (63) 117-89-00
+380 (67) 117-87-77Оптовий відділ
Додати відгук

Оксид хрому (VI) ангідрид. Як приготувати електроліт.

Оксид хрому (VI) ангідрид. Як приготувати електроліт.

Хром (VI) оксид — темно-червоні (з фіолетовим відтінком), парамагнітні кристали. При нагріванні вище 250 °C перетворюється на червону пару. За підвищених температур поступово розкладається із виділенням кисню. Розчинність сполуки у воді мало залежить від температури: при 0 °C розчинність складає 62,2 %, а при 100 °C — 67,9 %

Оксид хрому CrО3 проявляє властивості кислотного ангідриду, а також має сильну окисну здатність.

Хромовий ангідрид відноситься до першого класу промислових відходів – надзвичайно небезпечних речовин.


На практиці сполуки хрому в ступені окиснення +6 одержують, окиснюючи речовини, що містять хром у більш низьких ступенях окиснення. Дуже важливо відзначити, що окиснення (як у розплаві, так і в розчині) ведуть обов'язково в лужному середовищі, що стабілізує сполуки у найвищих ступенях окиснення.

 


Токсичність

Оксид хрому — отруйна речовина. При вдиханні оксиду (у газуватому стані) можлива поява болю у горлі, кашлю, ускладненого дихання. Твердий CrO3 є дуже їдкою речовиною. Потрапляючи у стравохід, може викликати серйозні опіки рота, горла і шлунку, що призводить до смерті. Може призвести до сильного гастроентериту, судом м'язів, аномальної кровотечі, лихоманки, ураження печінки та гострої ниркової недостатності. Доза понад 0,6 г є летальною.

Застосування
 • Використовується як ефективний окисник в органічній хімії (у виготовлені ізотину, індиго тощо)
 • У суміші з кізельгуром застосовується для очищення ацетилену під назвою «епурит»
 • Розчини хромового ангідриду (або частіше дихромату калію) в сірчаній кислоті широко використовуються в лабораторній практиці для очищення посуду від органічних забруднень (хромова суміш)
 • Застосовується як пігмент у виготовленні кераміки та скла
 • Використовується для отримання хрому електролізом, електролітичного хроматування оцинкованих деталей, в якості сильного окисника

Окиснення спиртів

Окиснення первинних спиртів у відповідні карбонові кислоти легко здійснити дією більшості відомих окисників. Карбонові кислоти легко утворюються приокисненні первинних спиртів лужним розчином перманганату калію чи концентрованою нітратною кислотою.
Для окиснення первинних і вторинних спиртів у відповідні альдегіди або кетони використовують суміш дихромату калію з сульфатною кислотою, хромовий ангідрид, перманганат калію, діоксид мангану, а також каталітичне дегідрування.

Проводити окиснення вторинних спиртів у кетони значно простіше, ніж первинних спиртів в альдегіди. Виходи тут вищі, оскільки, по-перше, реакційна здатність вторинних спиртів вища, ніж первинних, а по-друге, кетони, що утворюються, значно стійкіші до дії окисників, ніж альдегіди. Загальним методом є окиснення оксидом хрому (VI) у воді або в розведеній оцтовій кислоті. Хромовий ангідрид в ацетоні та дихромати піридинію можна використовувати для окиснення ненасичених вторинних спиртів, не порушуючи подвійного чи потрійного зв’язків.

Приклад використання хромового ангідриду в органічному синтезі

Циклогексанон

Реагенти:

 • циклогексанол – 2 мл
 • реагент Джонса – 20 мл
 • натрію сульфат
 • для приготування реагенту Джонса:
 • хрому триоксид – 26,7 г
 • кислота сірчана (d=1,84) – 23 мл

Обладнання:

Сполуки Cr (VI) – популярні окисники в органічній хімії. Зокрема, суміш триоксид хрому – сірчана кислота – вода або водний ацетон (реагент Джонса) використовується для обережного окиснення альдегідів у карбонові кислоти а вторинних спиртів – у кетони.

У конічну колбу місткістю 100 мл поміщають 20 мл реагенту Джонса та при інтенсивному перемішуванні додаємо краплями 2 мл циклогексанолу з такою швидкістю, щоб температура реакційної суміші не перевищувала 50 °С, за необхідності колбу охолоджують у бані з льодяною водою. Після додавання всієї кількості циклогексанолу (зазвичай, це займає кілька хвилин), суміш перемішуємо при кімнатній температурі ще 15 хвилин.

До отриманого розчину додаємо ще 50 мл води та екстрагуємо з водної фази продукт хлороформом (тричі по 10 мл). Об’єднану органічну фазу висушуємо безводним сульфатом натрію, і випарюємо при зниженому тиску за допомогою ротаційного випарювача.
Отримуємо 1,7 мл практично чистого циклогексанону у вигляді безбарвної рідини, Тк 155 °С, d 0,9466, n 1,4507.

Приготування реагенту Джонса

У стакані місткістю 250 мл розчиняємо 26,7 г триоксиду хрому в 100 мл води та повільно, помішуючи, вливаємо у водний розчин 23 мл концентрованої сірчаної кислоти.

Як приготувати електроліт

Співвідношення компонентів рекомендується наступне: ангідрид хромовий CrO3 – 250г, сірчана кислота H2SO4 – 2,5л

Приготування
1 Ємність більш ніж на половину наповнити водою. Найкраще, якщо вона буде дистильованою. Якщо використовується вода звичайна то попередньо слід її прокип'ятити і дати відстоятися. Для якісного приготування електроліту вода має бути підігріта не менше ніж до 60 ºС.
2. Засипати розрахункову кількість CrO3, після чого ретельно розмішати до повного розчинення.
3. Долити води до необхідного об'єму.
4. Додати H2SO4 і знову перемішати. Потрібно врахувати, що кислота буває різної концентрації, тому дані наведені для питомої густини 1,84.
5. Після цього електроліт близько 3,5 години «опрацьовується», тобто по ньому пропускається струм. Його силу розраховують так – на кожен літр приблизно 6,5 А. Виходячи з цього, визначаючи обсяг розчину, що готується, потрібно орієнтуватися на можливості наявного джерела ел/живлення. Якщо все зроблено правильно, то електроліт набуде темно-коричневого кольору.
Приготовленому розчину потрібно дати відстоятися (у прохолодному приміщенні не менше доби).

 

       

 • Танін. Харчова добавка Е 181
  Танін. Харчова добавка Е 181
  Танін застосовують у промисловості як барвник для текстилю, а також у виробництві фарб (ферумгалатні чорнила). У харчовій промисловості - для освітлення вина, пива, фруктових соків, як антиоксидант та коагулянт. У фармацевтиці - для виробництва в'яжучих і протизапальних засобів
  Танін. Харчова добавка Е 181
 • Диметилсульфоксид (ДМСО)
  Диметилсульфоксид (ДМСО)
  ДМСО - апротонний полярний розчинник з низькою токсичністю, його можна знайти у будь-якій хімічній, біологічній та фармакологічній лабораторії
  Диметилсульфоксид (ДМСО)

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner