Де використовують Гідразин Гідрат?
Гідразин гідрат (диамид) – це речовина, яка може бути в твердій і рідкій формі. У першому випадку маса сформована кристалами кубічної сингонії, у другому виглядає як просветляющаяся і не має кольору рідина з аміачним запахом. Даний матеріал виступає потужним відновником, діючи відновлююче навіть на дорогоцінні метали у складі їх солей.
Диамид гідрат належить до дуже токсичних хімічних продуктів. При контакті з киснем повітря піддається активному окислення з утворенням азоту, аміаку і води. Перебуваючи на повітрі, абсорбує вуглекислий газ, парує. Піддається змішування з водою і спиртами в різних частках. Не розчиняється в ефірі, бензолі і трихлорметане.
Термосвойства: t плавлення – 1 °C, t кипіння – 120 °C, t спалаху – 73 °C, t замерзання – -51 °C.
Отримання
Отримання цієї речовини можливо кількома способами. Основний з них реалізується в ході окислення нітриду водню або карбаміду хлорноватистокислым натрієм. Процес виглядає наступним чином: гідроксид і гіпохлорит натрію змішують в належному співвідношенні, потім вносять сечовину і трохи марганцевокислого калію, перемішуючи. Далі слід пропускання пари в реакторі при t близько 103 °С. Коли починається окислення, 40 % реагенту отримують дистиляцією складу. 80 % може бути отримано в ході спільної дегідратації з їдким натром в умовах вакууму. Гідразин-гідрат отримують окисленням NH3 або CO(NH2)2 гіпохлоритом натрію (NaOCl).
Основні застосування
- Одне з головних напрямів використання гідразин гідрату – водообробка. Тут з його допомогою із води забирають кисень.З метою корозійного захисту даними з'єднанням обробляють циркуляційні трубопровідні лінії (водяні і парові), зокрема, забезпечують роботу парогенераторів, охолоджувальних та опалювальних систем. Використовують його і тоді, коли необхідно законсервувати виведену з експлуатації техніку.
- Гідразин застосовують в органічному синтезі;
- у виробництві пластмас, гуми, інсектицидів, вибухових речовин;
- застосовується як відновник при виділення золота з розчинів;
- Гідразин і його похідні (метилгидразин, несиметричний диметилгідразин і їх суміші (аэрозин)) широко поширені як ракетне пальне. Вони можуть бути використані в парі з різними окислювачами, а деякі і в якості однокомпонентного палива, у цьому випадку робочим тілом двигуна є продукти розкладання на каталізаторі. Останнім зручно для малопотужних двигунів. Під час Другої світової війни гідразин застосовувався в Німеччині в якості одного з компонентів палива для реактивних винищувачів;
- рідка суміш гідразину та нітрату амонію використовується як потужну вибухову засіб з нульовим кисневим балансом — астролого, який, проте, в даний час практичного значення не має;
- Гідразин широко застосовується у хімічній промисловості як відновника кисню, що міститься в демінералізованої воді, застосовуваної для живлення котлів (котельні установки, виробництва аміаку, слабкої азотної кислоти та інше).
Також використовується в аффинаже золота для глибокого очищення золота від домішок і як відновник при виділення золота з розчинів.
Інші сфери застосування:
- створення чистих металів, наприклад, міді та нікелю з їх солей та окислів;
- виготовлення агентів-спінювачів (пороутворювачів). Приклад – дигидразид бензолсульфоновой кислоти;
- створення складів для аграрного комплексу (препаратів для боротьби з шкідниками, а також тих, з допомогою яких можна регулювати зростання з/х насаджень, в тому числі ГМК);
- лабораторна практика (використовується для виявлення хлоратів, хлоритів та карбонільних груп);
- скляне виробництво (служить добавкою до скломасі, що перешкоджає тьмяності готової продукції);
- синтез проміжних елементів і компонентів барвників;
- очищення промислових газів від діоксиду вуглецю і тіолів.
Небезпека для людини
Гідразин гідрат сильно отруйний, подразнює слизові оболонки, очі та дихальні шляхи, вражає центральну нервову систему і печінку, потрапляючи на шкіру, викликають екзему.
Небезпечний при вдиханні (кашель, біль за грудиною, розлад дихання, почастішання пульсу, втрата свідомості), попаданні на шкіру (почервоніння, сухість, свербіж), попаданні в очі (різь, сльозотеча). Діє через неушкоджену шкіру. Хімічний опік. При пожежі та вибухах можливі опіки і травми.
Гідразин-гідрат – горюча рідина, утворює вибухонебезпечні суміші з повітрям і О2, на повітрі при контакті з каталітично активними речовинами, що мають розвинену поверхню (пісок, земля, азбест, активоване вугілля, вата, пряжа, оксиди Си, Fe, Hg та ін) схильний до самозаймання. Легко займається від іскор та полум'я. У повітрі температура спалаху 270°С (у чистому О2 і в присутності металів та їх оксидів температура спалаху знижується), температура займання – не нижче 73°C, концентраційна межа поширення полум'я в об'ємних частках: нижній 7,3%, верхній 100%.
Ємкості можуть вибухати при нагріванні. У порожніх ємкостях із залишків можуть утворюватися вибухонебезпечні суміші. Горить з утворенням токсичних газів (ціану, оксидів азоту). Над поверхнею розлитої рідини утворюється горюча концентрація парів при температурах навколишнього середовища, рівній температурі спалаху рідини і вище.
Чому варто придбати Гідразин Гідрат саме від ТМ "Клебріг"?
- Висока якість продукції.
- Можливість вибору фасування залежності від потреб. У каталозі нашого сайту за посиланням ви можете придбати зручний для вас варіант.
- Гнучка система цін: чим більше одиниць придбаного товару, тим нижче ціна продукту. До того ж, на більшість позицій діють спеціальні акційні пропозиції.
- Наявність сертифіката, в якому можна переглянути всі необхідні дані про продукт.
- Маркування товару та надійність упаковки.
- Можливість відправлення у день замовлення Новою поштою і по середах і п'ятницях Укрпоштою.
- Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктівТартразин дуже популярний водорозчинний барвник у харчовій, косметичній та фармацевтичній галузях промисловості. Він надає продуктам стабільне яскраве жовте забарвлення, а також у поєднанні з іншими барвниками створює низку інших кольорів - від зеленого до коричневого. Найчастіше тартразин використовують у виробництві кондитерських виробів, алкогольних та безалкогольних напоїв, макаронів, молочних виробів, сирів, кетчупів, соусів, драже, морозива, джемів, пюре у концентрації 50-100 мг/кг.Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктів