Лакмусовий папір. Вимірювання кислотності індикаторним папером.
Індикаторний папір — це індикаторні паперові смужки, просочені спеціальною речовиною (лакмусом), які змінюють свій колір залежно від кислотності (pH) розчину. Принцип дії: ви поринаєте смужку в рідину і потім прикладаєте її до спеціальної шкали та порівнюєте колір папірця з кольором шкали.
Лакмусовий папір змінює колір залежно від значення pH вимірюваного середовища. Індикаторний папір допоможе виміряти кислотність води або будь-якої рідини. Дозволяє провести експрес тест води, слини, косметики, води в акваріумі, басейні.
Що таке рН?
рН (водневий показник) характеризує кислотність середовища і чисельно дорівнює від’ємному десятковому логарифму термодинамічної активності іонів гідрогену. У водних розчинах рН практично змінюється в інтервалі від 0 до 14. Нейтральним вважається середовище зі значенням рН 7,0, кислим – менше 7, а лужним – від 7 до 14.
рН є характеристикою багатьох важливих процесів життєдіяльності організму. Від цієї величини залежить функція клітин, тканин, органів та організму людини загалом. Кожна фізіологічна рідина — шлунковий сік, кров, сік підшлункової залози тощо — характеризується певною кислотністю, яка може змінюватися у вузькому інтервалі рН. Відхилення значення рН від норми (особливо це стосується крові) може бути причиною деяких тяжких патологічних станів. Кислотність шлункового соку та інших біорідин є важливим діагностичним критерієм деяких захворювань.
Для чого потрібно визначати рівень кислотності організму?
Рівень рН організму – це дуже важливий регулятор функцій організму. Анормальний рівень рН може призвести до порушення функціонування гормонів та ензимів. Якщо рН занадто низький, можуть спостерігатися втома і слабкість, розлади травлення, головні болі, втрата м’язової маси, дегенеративні зміни опорно-рухового апарату та підвищується ризик розвитку діабету. Якщо рівень рН організму занадто високий, то можуть виникати болі в суглобах, болі в зонах іннервації нервів, болі у м'язах, безсоння та підвищується ризик розвитку артриту. Найзручніше та найшвидше вимірювати рН організму за допомогою індикаторних тест-смужок. Для отримання результатів потрібно лише 15 секунд.
Інструкція для застосування індикаторних тест-смужок ТМ «Клебріг» для визначення рН сечі та слини
Проведення вимірювання
Для води та сечі
- Дістати тест-смужку з упаковки безпосередньо перед використанням та назад щільно закрутити кришечку. (Уникати потраплянню вологи на індикаторні смужки).
- Для сечі: вимірювати рН першої та другої сечі за день.
- Тримаючи смужку за протилежний від тестової зони кінець, занурити тестову зону смужки у воду чи сечу та відразу витягнути.
- Обережно струсити з тест-смужки надлишок води чи сечі.
- Визначити значення рН уважно зіставивши результати з кольоровою шкалою на упаковці, коробці чи інструкції.
- Зміни в кольорі тестової зони, що відбуваються після 30 секунд не несуть жодного діагностичного значення.
- Утилізувати використану тест-смужку.
Для слини
- Проводити тестування вранці після пробудження чи через 1-2 години після прийому їжі.
- Зібрати слину в роті та проковтнути її. Повторити декілька разів.
- Сплюнути слину у ложку чи невелику склянку.
- Занурити тестову зону смужки у слину на 3-4 секунди для повного змочення.
- Обережно струсити з тест-смужки надлишок слини.
- Уважно зіставити результати з кольоровою шкалою на упаковці, коробці чи інструкції.
- Визначити значення рН та записати результати.
- Зміни в кольорі тестової зони, що відбуваються після 30 секунд не несуть жодного діагностичного значення.
- Утилізувати використану тест-смужку.
Увага!
Відбір та підготовка зразків: використовуйте лише сухі, чисті та стерилізовані контейнери для збору води/сечі/слини та відразу проводьте вимірювання. Для отримання результатів потрібно лише 15 секунд. Не можна використовувати воду у якості стандарту. Регулярне вимірювання рН слини та сечі допоможе оцінити правильність аналізу.
Умови вимірювання рН
Оптимальна температура від 20 °С до 30 °С, відносна вологість повітря менше 80 %. Найкраща температура для тестування – від 23 °С до 27 °С.
Умови зберігання
Зберігати в недоступному для дітей, захищеному від світла місці при температурі від 2 °С до 30 °С і відносній вологості повітря до 80 %. Не зберігати у холодильнику. Не торкатися руками тестової зони смужок. Для отримання точних результатів важливо берегти тест-смужки від вологи, сонячного світла і занадто високих температур.
Особливості та обмеження
Для отримання найточніших результатів ми рекомендуємо проводити вимірювання рН 2-3 рази щоденно протягом декількох днів, а потім регулярно для постійного контролю стану здоров’я.
Важливість контролю рН
Якщо при щоденній перевірці рівня рН було виявлено анормальні значення, потрібно звернутися за консультацією до лікаря для подальшої діагностики. Середнє значення pH сечі становить 6,0, але воно може коливатися від 4,5 до 8,0. Нормальний діапазон pH для слини становить від 6,2 до 7,6.
Одним з основних факторів, що впливають на рН сечі — це їжа, яку вживає людина. Якщо у людини високий pH сечі, тобто вона більш лужна, це може сигналізувати про такі захворювання, як: камені в нирках, інфекції сечовивідних шляхів та інші хвороби нирок.
На рівень pH слини також впливають їжа та напої. Наприклад, бактерії у роті розщеплюють їжу, яку ви споживаєте, вивільняючи різні кислоти, які знижують рівень pH вашої слини. Занадто низький рівень рН слини (нижче 5,5) призводить до руйнування зубної емалі.
Збалансоване харчування передбачає вживання лужних, нейтральних та кислих продуктів харчування.
Лужні продукти:
Авокадо, горіхи (мигдаль, лісовий горіх), шпинат, капуста, овочі
Кислі продукти:
Високобілкові продукти (м’ясо, бобові), продукти з високим вмістом вуглеводів, консервовані та мариновані продукти (оцетовмісні), фрукти, арахіс
- Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктівТартразин дуже популярний водорозчинний барвник у харчовій, косметичній та фармацевтичній галузях промисловості. Він надає продуктам стабільне яскраве жовте забарвлення, а також у поєднанні з іншими барвниками створює низку інших кольорів - від зеленого до коричневого. Найчастіше тартразин використовують у виробництві кондитерських виробів, алкогольних та безалкогольних напоїв, макаронів, молочних виробів, сирів, кетчупів, соусів, драже, морозива, джемів, пюре у концентрації 50-100 мг/кг.Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктів