Перкарбонат натрію. Кисневий відбілювач
Натрію перкарбонат (2Na2CO3∙3H2O2 або Na2CO3·1,5H2O2) є джерелом «твердого гідрогену пероксиду». Теоретична концентрація активного кисню в натрію перкарбонаті становить 14-15% мас. Мікрогранули натрію перкарбонату термічно стабільні за кімнатної температури. Розчинність Na2CO3·1,5H2O2 у воді ~ 1 моль/дм3, а pH його 1 %-го водного розчину ~ 10,5. Проміжними продуктами дисоціації натрію перкарбонату у воді є натрію карбонат та гідрогену пероксид. Перкарбонат натрію вперше приготував у 1899 році український хімік Танатар Севастян Мойсейович. 95 % перкарбонату натрію, виробленого у Європі, йде на виробництво пральних та мийних засобів. У пральних порошках натрій перкарбонат виконує роль відбілювача.
У гарячій воді проходять наступні процеси:
2Na2CO3·3H2O2 → 4Na+ + 2CO32- + 3H2O2
2H2O2 → 2H2O + O2
Високий окиснювальний потенціал натрію перкарбонату (1,8 В) зумовлює його використання для окиснення органічних полютантів водних середовищ, як компоненту пральних порошків й антисептичних засобів, для пригнічення активності мікроорганізмів, як лікувального засобу для боротьби з ектопаразитарними інфекціями риб. Перкарбонат натрію активно відбілює матеріали при порівняно низьких температурах, зменшує ймовірність алергенних захворювань через аеробну дію синтетичний мийних засобів (СМЗ), підвищує розчинність і дезінфекційну дію засобів. Вміст перкарбонату натрію у миючих засобах повинен складати близько 5 %.
Іншими напрямами застосування окиснювальної дії натрію перкарбонату є такі: запобігання евтрофікації водойм; зменшення мутності фільтрату звалищ перед його обробленням ультрафіолетовим (УФ) випромінюванням; зменшення обростання мембран водоростями у мембранних технологіях очищення води. Крім того, натрію перкарбонат використовують як католіт під час опріснення води. Нетоксичність для водних екосистем, здатність до каталітичної активації й адаптованість до високоефективної роботи у широкому діапазоні значень pH є передумовами для успішного впровадження передових процесів окиснення на основі натрію перкарбонату у сучасні технології водопідготовки та водоочищення. Розрізняють методи гомогенної (активація ультрафіолетовим випромінюванням, електророзрядною плазмою, активація в ультразвуковому полі, йонами металів) та гетерогенної (природними та штучно синтезованими мінералами; наночастинками заліза, іммобілізованими на допоміжні матеріали; наночастинками сполук заліза; біметалевими нанокомпозитами; фероценом) активації натрію перкарбонату. Дія УФ-випромінювання на гідрогену пероксид, який утворюється внаслідок розчинення натрію перкарбонату у воді, зумовлює його розклад з утворенням гідроксильних радикалів. Внаслідок застосування передового процесу окиснення УФ/Na2CO3·1,5H2O2 впродовж 3600 с було досягнуто ступеня деградації бісфенолу А 87,8 %. Експериментальні умови: початкова концентрація бісфенолу А – 2 мкмоль/дм3; концентрація Na2CO3·1,5H2O2 – 1 ммоль/дм3; об’єм реакційного середовища – 10 см3; pH середовища – 8,5; інтенсивність УФ-випромінювання – 0,1 мВт/см2. Активований УФ-випромінюванням натрію перкарбонат використовували також для окиснювальної деградації альбендазолу, аніліну і нафталену. Активація Na2CO3·1,5H2O2 вакуумним УФ-випромінюванням з довжинами хвиль 185 і 254 нм дала змогу досягнути ступеня деградації ципрофлоксацину гідрохлориду (флюорхінолонового антибіотика) 100 %.
Переваги перкарбонату натрію
• Безпечність та екологічність
• Ефективність: засіб швидко усуває плями від смоли, вина, крові, трави та соків.
• Відбілювання: порошок усуває сірий і жовтуватий відтінок для ідеальної білизни тканини.
• Делікатність: речовина працює м’яко, не руйнуючи колір і волокна матеріалу.
• Універсальність: продукт можна використовувати для прибирання, прочищення труб, миття в посудомийній машині, ручного та машинного прання.
Вміст перкарбонату натрію у мийних засобах
- Пральний порошок - 8-16%
- Миючі концентрати – 12-20%
- Порошковий відбілювач – 23-31%
- Таблетовані пральні засоби – 28-56%
- Порошок для посудомийних машин – 3-21%
Машинне прання – підвищення ефективності
1-2 мірних ложки (залежно від забруднення) додати до прального порошку (на 4-5 кг одягу). Для підтримки білого кольору та видалення плям. Не застосовувати для делікатних тканин, які потрібно прати у холодній воді. Температурний режим 40-60 °C.
Відбілювання одягу
2 мірних ложки на 4 літри гарячої води 75-100 °C. Після того, як перкарбонат натрію повністю розчиниться, виділяться бульбашки газу, замочити одяг на мінімум 30 хвилин. Розведений перкарбонат натрію активний 6 годин, тому час замочування можна регулювати. Після замочування одяг потрібно ретельно прополоскати у чистій воді або випрати звичайним способом.
Замочування одягу для видалення важких і застарілих плям
4 мірних ложки на 4 літри гарячої води 75-100 °C. Після того, як перкарбонат натрію повністю розчиниться, виділяться бульбашки газу, замочити одяг на мінімум 30 хвилин. Розведений перкарбонат натрію активний 6 годин, тому час замочування можна регулювати. Після замочування одяг потрібно ретельно прополоскати у чистій воді або випрати звичайним способом.
Точкове видалення плям
Треба приготувати пасту для подальшого нанесення на місце плями. Змішати трохи перкарбонату натрію з невеликою кількістю гарячої води, перемішати до утворення пасти, залишити на 10-15 хвилин. Наносити прямо на місце плями, трохи потерти. Випрати звичним способом чи прополоскати.
Профілактика та чистка пральної машинки
Засипати 3 мірних ложки у відсік для порошку та 5 мірних ложки в барабан і ставимо пусту машинку на прання 90°С. Коли машинка наповниться водою можна залишити її на паузі на декілька годин, після продовжити прання до закінчення режиму.
Чистка килимів
1 мірна ложка на 2 л гарячої води. Після того, як перкарбонат натрію повністю розчиниться, виділяться бульбашки газу губкою наносити засіб на плями на килимі, потерти. Після миття ретельно промити килим водою.
Миття туалету
2-3 мірних ложки перкарбонату натрію на 1 л гарячої води. Після розчинення залити в унітаз. Залишити на 15 хвилин.
Чищення каструль та пателень
Наповніть посудину водою, поставте на вогонь, коли закипить порціями насипте 1-4 мірних ложки перкарбонат натрію, повільно, щоб не збігла піна. Залишити на маленькому вогні до повного очищення. ⠀
Видалення жиру та копоті на кухонній кахельній плитці
Візьміть 3-5 мірних ложки на 1 л окропу - нанести на плитку та шви, залишити на 5-15хвилин. Після потерти та змити чистою водою.
Дезінфікуючі засоби для апаратів та обладнання на виробництвах
Дезінфікуючий засіб «Даноксин». Діючими речовинами даного засобу є: перкарбонат натрію – 16,5%, полі (гексаметиленбігуанід)гідрохлорид – 0,45%. Робочі розчини не мають окислювальних властивостий, мають гарні змочувальні, очищаючі, мийні, емульгуючі, знежирюючі та дезодоруючі властивості, низьке піноутворення, не фіксують органічні забруднення, ефективні для видалення біоплівок, видаляють органічні та неорганічні забруднення, добре змиваються, не залишають нальоту і плям, не ушкоджують матеріали поверхонь, усувають неприємні запахи, є не токсичним і повністю біодеградує. Недоліки засобу: не придатний для інструментів з латуні, міді, а також хромоаний та нікельованих інструментів з механічними пошкодженнями; його розчини не сумісні з аніоноактивними ПАР; слід уникати змішування з альдегідутримуючими сполуками. «Даноксин» використовують для поточної та заключної дезінфекції поверхонь та обладнання. Виявляє широкий спектр антимікробної дії: має бактерицидні, туберкулоцидні, спороцидні, віруліцидні, фунгіцидні та овоцидні і ларвіцидні властивості. Робочі розчини дезінфекційного засобу «Даноксин» готують шляхом розчинення необхідної кількості засобу у воді при температурі 18-40°С протягом 15 хв, для пришвидшення розчинення порошку, розчин декілька разів перемішують. У готовому розчині може залишитися невелика кількість нерозчинного осаду, який не знижу його активності, а є буфером, що забезпечує його стабільність протягом 36 год з моменту приготування Для приготування робочих розчинів відповідної концентрації користуються таблицею, наприклад, для 5л 0,5% розчину необхідно 25 г концентрату, час експозиції 5 хв. Норма витрати розчину 50-100 мл/м2.
Дезінфекційний засіб «Аніосепт актив» (діючі речовини: перкарбонат натрію 42,3-51,7 %; тетраацетилетилендіамін 22,5-27,5 %; четвертинні амонієві сполуки (ЧАС) 2,1-2,6 %). Даний деззасіб використовується в закладах охорони здоров'я, спортивнооздоровчих комплексах, соціального захисту населення; в підприємствах фармацевтичної, мікробіологічної, біотехнологічної, хімічної, парфумернокосметичної, харчової промисловості, ресторанного господарства і торгівлі. Використовується для поточної, профілактичної та заключної дезінфекції. Має широкий спектр дії (бактерицидні, спороцидні, туберкулоцидні, фунгіцидні, вірулецидні властивості). Для обробки виробничих приміщень використовується 0,5 %-ий розчин даного дезінфекційного засобу. Витрати робочого розчину на 1 м2 оброблюваної поверхні становить 20 мл. Концентрат засобу стабільний при температурі від + 5 ° С до + 30 °С.
Представлено технологічну складову виробництва мийних засобів з покращеними екологічними властивостями
Інноваційна рецептура із заміною алкінбензолів та алкінфенолів на екологічно прийнятні компоненти
Питання-відповідь
Питання: Чи втрачають кольорові речі яскравість після прання з Перкарбонатом натрію ТМ "Клебріг" ?
Відповідь: Ні, не втрачають, якщо дотримуватися норм використання.
Питання: Чи можна застосовувати Перкарбонат Натрію для очищення кавових апаратів?
Відповідь: Так, Перкарбонат Натрію ТМ "Клебріг" ідеально справляється з чищенням кавомашин відповідно до інструкції апарату. Засіб прекрасно видаляє залишки застарілої кави на внутрішніх деталях кавоварок, жир і неприємні запахи.
Питання: Як відбілити речі за допомогою Перкарбонату Натрію ТМ "Клебріг"?
Відповідь: Постільна білизна, фіранки, інші речі потрібно замочити з розрахунку 2 мірних ложки на 4 л гарячої води. Після розчинення кисневого відбілювача, потрібно дочекатися охолодження води до температури, при якій рекомендують прати одяг, і тоді замочити в ній білизну. Залишити на декілька годин. Потім треба ретельно прополоскачити чи випрати одяг звичним вам способом.
- Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктівТартразин дуже популярний водорозчинний барвник у харчовій, косметичній та фармацевтичній галузях промисловості. Він надає продуктам стабільне яскраве жовте забарвлення, а також у поєднанні з іншими барвниками створює низку інших кольорів - від зеленого до коричневого. Найчастіше тартразин використовують у виробництві кондитерських виробів, алкогольних та безалкогольних напоїв, макаронів, молочних виробів, сирів, кетчупів, соусів, драже, морозива, джемів, пюре у концентрації 50-100 мг/кг.Тартразин. Водорозчинний харчовий барвник для створення яскравих лимонно-жовтих продуктів